13 Takipçi | 3 Takip
Kategorilerim

Sevdiğim Fotoğraflar

Gitmek İstediğim Yerler

Benim Tarzım

Okumak İstediklerim

İzlediklerim

Gezdiğim Yerler

Evim İçin

Yemek

Diğer İçeriklerim (448)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (13)
27 04 2010

Pişi

Evimizde yaklaşık 3 ayda bir yapılan, fakat yapılınca da inanılmaz bir şekilde tüketilen pişiyi anlatmak istiyorum bugün sizlere. Eşimin "Yarın bize hamur kızartsana" cümlesiyle başlayan hikayenin sonunda böyle bir tablo çıkıverdi ortaya.

Sağlıklı yiyeceklere dikkat eden biz çok nadir de olsa böyle aralara vermeyi seviyoruz. Bir dahaki pişi partimiz temmuza geliyor, fakat yaz olması sebebiyle eylül ayına almak zorunda kalıyoruz tarihi. Çok güzel ama un ve yağ işin içine girince biraz tehlikeli bir yiyeceğe dönüşebiliyor. Bu şekilde dikkat etmeyip  sık yaparsak ileride kollestrol hastası olma ihtimalimizi artırmış oluyorum, ama yine de hakkını yemeyelim pişinin ben inanılmaz seviyorum kendisini. Bu kadar ayrı kalmak zorunda olmamızın sebebi de bu ya, benim ona karşı olan inanılmaz sevgim  ve bana çocukluğumu hatırlatan güzel bir anı olması.

Neyse artık tarifle sizleri baş başa bırakıyorum:

Malzemeler

2 su bardağı sıcak su

1 paket maya(Una katılanlardan)

1,5 tatlı kaşığı tuz

1,5 tatlı kaşığı şeker

Aldığı kadar un(Ekmek hamuru gibi cıvık hamur olmalı)

Hazırlanışı

Sıcak suyun içine maya, şeker ve tuzu katarak elimizle biraz karıştırıyoruz, ardından unu ekleyerek ekmek hamuru gibi bir hamur yapıp 1 saat mayalanmaya bırakıyoruz. Sonra kaşık yardımıyla mandalina büyüklüğünde bezelere alıp unla  top şeklinde yumaklar yapıyoruz, elimizle açıp kızgın yağda kızartıyoruz.

Afiyetler olsun.

Öneri: Yanında çay ve kahvaltılık önerilir.

0
0
0
Yorum Yaz